Πασχαλινές δράσεις και αποδράσεις του 1ου ΓΕΛ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ!!

Εν όψει της εορτής του Πάσχα που πλησιάζει σε λίγες ημέρες, οι μαθητές μας δημιούργησαν και διακόσμησαν πασχαλινές κατασκευές, έγραψαν τις ευχές τους σε κάρτες και προσέφεραν τις καλλιτεχνίες τους σε μικρούς και μεγάλους φίλους μας. Συγκεκριμένα, την Πέμπτη 18 Απριλίου αντιπροσωπεία μαθητών από το σχολείο μας με την συνοδεία της διευθύντριας κυρίας Μελπομένης Κυζερίδη, εκπαιδευτικών και γονέων, επισκέφτηκαν το «Αναρρωτήριο» πρώην ΠΙΚΠΑ Πεντέλης.

Εκεί οι υπεύθυνοι και οι εργαζόμενοι μας ενημέρωσαν για την λειτουργία και τις προσφερόμενες υπηρεσίες του ιδρύματος. Μας μίλησαν για την διαφορά ανάμεσα στην υιοθεσία και την αναδοχή παιδιών. Τόνισαν την αναγκαιότητα της προσφοράς και του εθελοντισμού. Οι μαθητές μας είχαν την χαρά να συναναστραφούν με παιδάκια προσχολικής ηλικίας,  να παίξουν μαζί τους και να τους προσφέρουν τα δωράκια που είχαν φτιάξει με πολλή αγάπη. Οι δράσεις μας δεν σταμάτησαν εδώ, συνεχίστηκαν την επόμενη μέρα, Παρασκευή 19 Απριλίου με την επίσκεψή μας στο ΚΔΑΠ- Κέντρο Δημιουργικής Απασχόλησης ΑΜΕΑ «ΚΡΙΚΟΣ». Εκεί ζήσαμε την εμπειρία μιας νέας γνωριμίας με τα παιδιά που απασχολούνται εκεί. Μάθαμε για την καθημερινότητά τους και τις δράσεις τους από τις υπεύθυνες κυρίες που εργάζονται εκεί. Ενθουσιαστήκαμε με την φιλοξενία τους, συζητήσαμε με τα παιδιά για τα σχέδιά τους με τις συμμετοχές τους σε ολυμπιακά αθλήματα και σε επικείμενες θεατρικές παραστάσεις με πρωταγωνιστές από τον δικό τους «θίασο». Αποχαιρετιστήκαμε με ζεστές αγκαλιές και δωράκια που οι μαθητές μας προσέφεραν στους καινούριους φίλους μας.

Καλό Πάσχα σε όλους, εις το επανιδείν!!