Δημοκρατία : Γνωρίζω, Θέλω, Συμμετέχω

Στις 15-04-2024 μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν στη δράση που διοργάνωσε το Europe Direct ΕΛΙΑΜΕΠ Αττικής και το Europe Direct Πελοποννήσου, στο πλαίσιο της εκδήλωσης του υποψήφιου σχολείου Πρέσβης του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου, 1o ΓΕΛ Ναυπλίου, για την Ημέρα της Ευρώπης, με θέμα: «Δημοκρατία: Γνωρίζω, Θέλω, Συμμετέχω!». Οι μαθητές συνδέθηκαν στην πλατφόρμα ΖΟΟΜ, συνομίλησαν και αντάλλαξαν απόψεις με μαθητές από σχολεία της Αττικής  για το αν οι νέοι θα πάνε να ψηφίσουν στις Ευρωπαϊκές Εκλογές. Στη συνέχεια επισημάνθηκαν οι πιθανές αιτίες της αποχής  και διατυπώθηκαν ιδέες για την αντιμετώπιση αυτής της στάσης, δεδομένου ότι οι αποφάσεις που λαμβάνονται από το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο επηρεάζουν άμεσα τη ζωή τους.
Τοιουτοτρόπως, οι μαθητές κατενόησαν ότι η Δημοκρατία είναι ένα συλλογικό επίτευγμαδεν θα πρέπει ποτέ να θεωρείται δεδομένη και μόνο η ενεργός συμμετοχή  στις πολιτικές διαδικασίες την ενδυναμώνει.
Υπεύθυνη δράσης
ΝΤΟΥΜΑ Π.       ΥΠΟΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ Α΄