Δελτίο τύπου “Επίσκεψη 1ου ΓΕΛ Βριλησσίων στο Γαλλικό Ινστιτούτο”

Την Πέμπτη 14 Μαρτίου, το σχολείο μας, στο πλαίσιο του μαθήματος των Γαλλικών, πραγματοποίησε διδακτική επίσκεψη στο Γαλλικό Ινστιτούτο Αθηνών. Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας στα πλαίσια του μαθήματος της Γαλλικής Γλώσσας, περιηγήθηκαν σε ένα ψηφιακό μουσείο τέχνης (MICRO-FOLIE) που δημιούργησε η Vilette-Paris. Το θέμα ήταν οι ολυμπιακοί αγώνες που διοργανώνονται το φετινό καλοκαίρι στο Παρίσι. Η ομάδα μας ήρθε σε επαφή με διάφορα έργα τέχνης (αγγεία, πίνακες ζωγραφικής, γλυπτά, εργαλεία καθημερινής χρήσης κτλ) όπου απεικονίζονται αθλήματα των ολυμπιακών αγώνων, εμπλούτισαν και εξάσκησαν το λεξιλόγιό τους σχετικά με το θέμα, μέσα από ποικίλες δραστηριότητες (παζλ, επιτραπέζια αλλά και αθλητικά παιχνίδια, παιχνίδια ρόλων) και ανέπτυξαν τόσο την προφορική όσο και τη γραπτή έκφρασή τους.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν επίσης την ευκαιρία να ενημερωθούν για την ιστορία και να ξεναγηθούν στους χώρους του Γαλλικού Ινστιτούτου, που  για περισσότερο από εκατό χρόνια τώρα, αποτελεί φορέα αναφοράς για τη διδασκαλία/εκμάθηση της γαλλικής γλώσσας και τη διάδοσης του γαλλικού πολιτισμού.